Tani i droga armatura – jakie są różnice

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Tani i droga armatura – jakie są różnice

Projektując łazienkę, czy nową w mieszkaniu lub domu, czy też remontując bądź doposażając starą, spotykamy się z zagadnieniem doboru odpowiedniej armatury. Baterie łazienkowe, zestawy prysznicowe, deszczownice, jak również elementy pomocnicze – wężyki, kurki, perlatory czy wylewki. Niejednokrotnie stajemy przed wyborem, czy zainwestować w drogie akcesoria, czy raczej zaplanować wydatki w sposób ekonomiczny. Przyjrzyjmy się zatem różnicom pomiędzy tanią i drogą armaturą.

Materiały i estetyka wykonania

Baterie wykonane są z mosiądzu. Jednak w zależności od jakości stopu ich trwałość może się diametralnie różnić. Podobnie sytuacja wygląda z ilością użytego materiału. Wierzch baterii może być pokryty powłoką chromowaną, inox, satynową czy ceramiczną – wszystko zależy od projektu, modelu danego egzemplarza. Tanie baterie wykonane są w sposób prosty, zwykle z użyciem słabej jakości stopów, z zastosowaniem cienkich ścianek. Projekty również nie są zbyt wyszukane i choć prostota bywa niejednokrotnie zaletą, to już zawężony wybór modeli i ich pospolitość niekoniecznie.

Baterie mają kilka zasadniczych elementów, zależnych od typu baterii, na które warto zwrócić uwagę. Baterie mieszakowe posiadają głowicę która odpowiada za regulację przepływu wody. Warto, by nie była wykonana z plastiku, gdyż drastycznie zmniejsza to jej trwałość. Ponadto powinna posiadać element tłumiący zmniejszający głośność pracy baterii. Baterie dwuuchwytowe posiadają głowice obrotowe, które są prostsze w konstrukcji, jednak również powinny być wykonane z trwałego materiału – najlepiej ceramiki. W bateriach termostatycznych dodatkowo montowana jest głowica termostatyczna odpowiadająca za regulację temperatury przepływającej wody – ten typ baterii jest zwykle sporo droższy od podobnych, ale bez wspomnianej funkcjonalności.

Dodatkowa funkcjonalność armatury


Armaturę łazienkową można dzielić na wiele grup. W zależności od przyjętego podziału warto zwrócić uwagę, że istnieją proste baterie łazienkowe – prysznicowe, wannowe czy umywalkowe z podstawową funkcjonalnością, jak również bardziej zaawansowane zestawy. Dobrym przykładem jest chociażby wspomniany wcześniej termostat, który umożliwia regulację temperatury wody, czy blokada wypływu cieczy mogącej poparzyć. Ciekawą i bardzo modną częścią armatury łazienkowej są panele prysznicowe z funkcjami hydromasażu oraz różnorakie deszczownice. Tylko te wykonane z trwałych materiałów gwarantują wysoki komfort użytkowania oraz trwałość i niezmienną estetykę. Tania armatura albo nie oferuje takich funkcjonalności, albo też jest nietrwała i w efekcie niebezpieczna w użytkowaniu, narażając na koszty w razie awarii.

Kilka słów o trwałości

Droga armatura wykonana jest zwykle według szczegółowego projektu, niejednokrotnie wyspecjalizowanych projektantów. Uwzględnia on nie tylko jej ergonomiczny kształt, ale również trwałość i odpowiednie technologie produkcji. Nie bez znaczenia jest również jakość użytych materiałów. Baterie takie ze względu na wykonanie z dbałością o szczegóły na każdym etapie posiadają zwykle kilkuletnią gwarancję producenta, w odróżnieniu od tanich baterii, na które udzielana jest standardowa dwuletnia gwarancja wynikająca z przepisów prawa konsumenckiego.

Udostępnij:
Norbert Kozłowski
Norbert Kozłowski to doświadczony autor i ekspert w dziedzinie aranżacji domów i ogródów, który od ponad 15 lat inspiruje czytelników swoimi praktycznymi poradami i kreatywnymi pomysłami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*