Praktyczne oświetlenie kuchni

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Praktyczne oświetlenie kuchni

Podczas projektowania nowoczesnej kuchni należy zwrócić szczególną uwagę na sposób oświetlenia pomieszczenia. Czasy, gdy stosowano w niej wyłącznie jedno źródło światła, bezpowrotnie minęły. Obecnie wyróżnia się podział na oświetlenie ogólne pomieszczenia, zadaniowe oraz dekoracyjne.

Jeśli chodzi o oświetlenie centralne, najlepiej sprawdza się tradycyjna lampa sufitowa zamontowana na środku kuchni.

Alternatywą dla takiego rozwiązania są punktowe reflektory umieszczone w kilku miejscach na suficie. Oświetlenie centralne wykorzystywane jest najczęściej podczas codziennego korzystania z kuchni. Żeby ograniczyć zużycie energii elektrycznej, warto zastosować żarówki led.

W ciemnych kuchniach bez dostępu światła najlepiej sprawdzą się żarówki dające ciepłe światło. W pomieszczeniach jasnych, w których ilość światła słonecznego jest duża, można postawić na barwę zimną.

Oświetlenie punktowe

Zwane również zadaniowym stosowane jest stosunkowo od niedawna. Wzrost jego popularności nastąpił wraz z upowszechnieniem się technologii LED. Oświetlenie punktowe stosowane jest przede wszystkim w strefie przygotowywania potraw, która najczęściej obejmuje blat.

Obecnie do oświetlania blatu najczęściej stosuje się dwa rozwiązania. Jednym z nich są reflektory punktowe montowane pod szafkami, drugim listwy led, umieszczane w profilach aluminiowych i mocowane do krawędzi szafki.

Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie jest skuteczne i funkcjonalne. Wybór jest więc najczęściej uzależniony od indywidualnych preferencji każdej osoby. W związku z tym, że podczas przygotowywania potraw korzysta się z ostrych i niebezpiecznych narzędzi, takich jak noże, należy zadbać o to, aby żarówki lub listwy LED miały odpowiednią moc i dawały dużo światła.

Najlepiej zdecydować się na żarówki lub listwy w barwie ciepłej. Jest ona najbardziej zbliżona do światła słonecznego. Przy zastosowaniu ciepłej barwy produkty żywnościowe znajdujące się w zasięgu oświetlenia będą miały kolor zbliżony do naturalnego.

Jeżeli kuchnia pełni również rolę jadalni, warto zadbać o punktowe oświetlenie stołu kuchennego. Podczas spożywania posiłków nie ma potrzeby oświetlania całej kuchni, dlatego najlepiej zamontować lampę wiszącą, która oświetlać będzie wyłącznie stół i przedmioty, które się na nim znajdują.

Oświetlenie dodatkowe

Rozwój technologii LED umożliwia zastosowanie oświetlenia praktycznie w dowolnym miejscu. To sprawia, że coraz więcej szafek i szuflad w meblach kuchennych wyposażonych jest w dodatkowe oświetlenie, które zapala się automatycznie po ich otwarciu. Takie rozwiązanie jest niezwykle praktyczne i znacząco ułatwia korzystanie z kuchennych mebli.

Delikatne podświetlenie przeszklonych szafek pozwala również uzyskać ciekawy efekt wizualny. Mniej praktyczny, a bardziej dekoracyjny efekt dają również podświetlane półki, dające lekką poświatę i tworzące przyjemny nastrój.

Decydując się na dodatkowe źródła światła, należy pamiętać o zachowaniu umiaru. Trzeba mieć na uwadze, że dodatkowych i dekoracyjnych źródeł światła używa się stosunkowo rzadko, dlatego nie są one niezbędnym elementem wyposażenia kuchni.

Udostępnij:
Łucja Jabłońska
Łucja Jabłońska to projektantka wnętrz oraz specjalistka od ogrodów. Ukończyła studia z zakresu projektowania wnętrz oraz architekturę krajobrazu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*