Oświetlenie łazienkowe – gdzie i jakie zamontować?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Oświetlenie łazienkowe – gdzie i jakie zamontować?

Właściwie zaprojektowana łazienka powinna być nie tylko schludnym i przejrzystym miejscem. Musi być także odpowiednio oświetlona. Jest to równie ważne, co wybranie funkcjonalnego wyposażenia. Oświetlenie łazienkowe zwiększa komfort i wygodę podczas rozmaitych czynności higienicznych i kosmetycznych. Z uwagi na charakter pomieszczenia, zazwyczaj nie posiada ono okien, które zapewniłyby naturalne oświetlenie. Dlatego też jesteśmy zmuszeni do zainwestowania w oświetlenie. Nie wystarczy nam jednak jedno źródło światła — musimy skutecznie oświetlić wszystkie strefy łazienki. Oprócz lampy sufitowej przydadzą nam się również lampy boczne do zamontowania przy wannie, lustrze i nad umywalką.

O czym pamiętać podczas projektowania oświetlenia łazienkowego?

Duże znaczenie ma możliwość regulowania natężenia oświetlenia w łazience. Gdy mowa o oświetleniu ogólnym żarówka o mocy 75 W sprawdzi się w przypadku pokoju o powierzchni 6 m2. Dwa razy mocniejsze światło będzie nam potrzebne do oświetlenia tła. Strefa prysznicowa jest pod tym względem mniej wymagająca. Łagodne światło miejscowe jest w zupełności wystarczające. Zabierając się do projektowania naszej łazienki, konieczne jest skuteczne połączenie różnych rodzajów oświetlenia — chodzi przede wszystkim o ogólne i strefowe. To pierwsze przybierze postać lampy sufitowej, a kinkiety ścienne mogą posłużyć jako źródła światła miejscowego dla umywalki i lustra.

Zadaniem światła ogólnego jest zapewnienie równomiernego oświetlenia wszystkich powierzchni w naszej łazience. W ten sposób nie będą występować kontrastowe obszary oraz zbędne cienie. Oczywiście oświetlenie w łazience powinno również spełniać funkcję dekoracyjną. Należy wybrać właściwy rodzaj żarówek, które właściwie oświetlą łazienkowe lustro bez tworzenia cieni na naszej twarzy. Z uwagi na warunki panujące w łazience, wybrane przez nas lampy muszą być odpowiednio zabezpieczone. Chodzi mianowicie o wodoszczelne obudowy, które uchronią osprzęt elektryczny przed wilgocią.

W których miejscach należy rozmieścić gniazda elektryczne?

Podczas projektowania łazienki należy wyznaczyć strefy ochronne różniące się stopniem zagrożenia porażeniem. Możemy wyróżnić trzy strefy – 0, I oraz II. Strefa 0 ogranicza się do wnętrza brodzika lub wanny. W tym miejscu dopuszczalne są wyłącznie urządzenia elektryczne zasilane prądem stałym 30 V albo zmiennym 12 V. Muszą to być urządzenia odznaczające się klasą ochronności IPX7. Strefa I zawiera przestrzeń od zewnętrznych krawędzi wanny do wysokości 2,25 m. Dopuszcza się umieszczanie w niej sprzętu montowanego na stale, które zasilane są napięciem 60 V dc albo 25 V ac. Ich minimalna klasa ochronności to IPX5. Wymiary strefy II to odległość do 0,6 m od granicy strefy I oraz takiej samej wysokości. Można używać takich samych urządzeń jak w strefie I, ale muszą wykazywać się klasą ochronności IPX4. W żadnej z tych stref nie wolno montować łączników oświetleniowych, puszek łączeniowych, gniazd oraz podobnego osprzętu elektrycznego. Planując rozkład naszej łazienki, musimy umieścić wszystkie gniazda co najmniej 60 cm od umywalki oraz naszej wanny. Muszą posiadać również mieć właściwą klasę ochronności, która zabezpieczy je przed działaniem wilgoci. Warto zainstalować kilka łączników do oświetlenia, które będą odpowiadały za osobna źródła światła.

Typowe błędy popełniane podczas projektowania łazienki

Wybierając lampę, która posłuży za oświetlenie ogólne, najlepiej unikać modeli wiszących. Ponieważ łazienki są na ogół stosunkowo niewielkie, taki typ lampy może krępować swobodę ruchów. W żadnym wypadku nie powinniśmy ustawić w naszej łazience lamp stojących lub stołowych. Modele na wysięgnikach zasilane prądem o mocy 230 W mogą zetknąć się z wodą i tym samym doprowadzić do porażenia prądem. Jeżeli chodzi o oświetlenie lustra, trzeba zadbać o to, aby nie zostało zamontowane na wprost od niego. W takiej sytuacji światło będzie odbijało się w lustrze i nas oślepiało, zamiast oświetlać łazienkę. Lepiej zrezygnować z kolorowych opraw, które dają przyciemnione światło, gdyż zupełnie nie sprawdza się w łazienkach z wykończeniami z ciemnych materiałów. Właściwie dobrane lampy mogą pełnić także funkcję dekoracyjną. W zależności od modelu i mocy mogą efektywnie rozjaśniać lub optycznie powiększać pomieszczenie.

Optymalne oprawy do oświetlenia łazienkowego

Wilgoć stanowi nieodłączną część łazienki i jej nadmiar może doprowadzić do porażenia prądem lub uszkodzenia oprawy oświetlenia. Dlatego też konieczne jest stosowanie specjalnych opraw przeznaczonych do użytku w mokrych pomieszczeniach. Stopień ochrony IPX4 jest niezbędny dla opraw znajdujących się 60 cm od kabiny prysznicowej oraz umywalki. W zależności od rozmiarów naszej łazienki można również używać opraw klasy IPX5 oraz IPX7. Tak zabezpieczone oprawy sprawią, że nie musimy obawiać się o ich uszkodzenie w warunkach panujących łazience. Wybór opraw zależy w dużym stopniu od tego, gdzie umieścimy źródła światła. Jeżeli pragniemy dodatkowo oświetlić strefę kąpielową, potrzebne jest lepsze zabezpieczenie niż te, używane przy lampie sufitowej.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*